Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Evezőgépekről

Ideális cardio edzéshez, mivel gyorsan megemeli a pulzusszámunkat ezáltal hatékony zsírégető. Az evezőpadokon végzett edzés jó hatással van a tüdőre, szívre, keringési rendszerre és az izomzatra. 

 

Az első evezőgépek az 1800-as években jelentek meg. Az 1950-es és 1960-as években sok országban elterjedt és közkedvelt gép lett az edzők körében. Különösen hatékony módja a testedzésnek, mivel az összes fő izom csoportot megmozgatja. 1981-ben bevezették az első légellenállásos evezős ergométert, amely a Dreissigacker testvérek nevéhez fűződik. Ez az evező Concept 2 néven terjedt el, ami még mindig a legjobb a piacon.

 

Miért az evezőgépet válasszuk?

Ideális cardio edzéshez, mivel gyorsan megemeli a pulzusszámunkat ezáltal hatékony zsírégető. Az evezőpadokon végzett edzés jó hatással van a tüdőre, szívre, keringési rendszerre és az izomzatra. Használat közben a gerincre gyakorolt nyomás nő, de odafigyeléssel a felmerülő problémák itt is kikerülhetők. Megfelelő testtartással és gyakorlott edzéssel kiváló a gerinc fájdalmakra. Hatásosan megedzi a váll –és mellizmokat valamint segíti a comb és a vádli erősödését.

 

Nem ajánlott az evezőgép használata ha súlyos térdízületi fájdalmai vannak vagy nagyfokú hasi felesleggel küzd.

 

Evezőgépek használat közben

Ha eddig nem edzett még evezőgépen akkor az első alkalommal figyeljen arra, hogy ne terhelje túl magát, vagyis csak fokozatosan növelje a terhelést, 10-15 percig használja alacsony ellenállásnál. Később mikor már biztonságban érzi magát a gépen és fittebb is lett akkor lehet fokozatosan növelni az ellenállást.

 

Fontos, hogy edzés közben lábunkkal indítsuk el és térdünk nyújtásával toljuk magunkat hátra. A mozgás végén karjainkat hajlítsuk be és húzzuk magunkhoz a fogantyút. Majd derékból egyenesedjünk fel és dőljünk enyhén hátra.

Mechanikailag minden evezőgép egyazon elven működik, testtömegünket egy görgőkön guruló ülés tartja, amely a gyakorlat közben előre-hátra siklik. Az evezőmozgás eléréséhez nagyfokú toló és húzó munkára van szükség. A gyakorlatot egyenes gerinccel, derékból előre és hátrahajolva kell végezni.

 

Fajtái

  • Mágneses ellenállású modellek: A mágneses fékrendszer csendesebb, mint a többi típus. A fékezés ellenállása állítható és az energia pontosan mérhető.
  • Légellenállásos modellek: Légellenállással szabályozza az ellenállást ezért mindig megfelelő fékező erőt biztosít a felhasználó számára! Olyan erővel fékez, amilyen erővel evezünk.
  • Vízellenállásos modell: Ennél a típusnál zárt tartályban víz található, amely 9-17 literes is lehet. Az ellenállást egy vízzel töltött tartályban forgó lapátok szolgáltatják. Használatakor élvezheted a víz megnyugtató csobogását is. A gyártók azt állítják, hogy ez a megoldás sokkal jobb, mint a légellenállásos vagy mágneses ellenállású modellek. Ez a fajta nem igen terjedt el Magyarországon.

 

Mire figyeljünk vásárláskor?

  • Csak akkor vásároljon evezőpadot, ha hajlandó megtanulni a helyes evezőtechnikát, enélkül könnyen megsérülhet.
  • Figyeljünk az evezőpad ülésére, vagyis evezés közben guruljon.
  • Vásárlás előtt tájékozódjunk az evezőgép méreteiről, mivel nagy helyet vesz igénybe.
  • Terhelésállításra (kézi vagy szervomotoros)
  • Extra funkciók, programok, max. teherbírás

 

Evezőgépek meghajtó rendszere

Két féle típust különböztetünk meg meghajtás szerint, a hidraulikus teleszkóppal rendelkezőt és a huzal vagy lánc meghajtásosat. Az előbbi mozgása a csónakozáshoz hasonló íven történik, az utóbbiaknál pedig a huzal vagy lánc végén elhelyezett kapaszkodót, egyenes vonalon kell előre-hátra mozgatni.

 

Energiaellátás

Az evezőgépek működéséhez szükséges energiát elemek, hálózati csatlakozás vagy saját generátor szolgáltatja.

 

A legtöbb márkának van evezőpadja, melyek az otthoni edzéshez teljesen megfelelnek. De ha nem hobbi szinten úzi valaki ezt a sportot, akkor mindenképp a Concept2 evezőgépet ajánljuk. Igazi társ az edzésben és biztosan nem lesz vele probléma sok év múltán sem.